motoreduktor

Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe skonstruowane z silnika i przekładni. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają na efektywne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w licznych użyciach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, zatem zawsze zauważalna jest nieduża dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą dodatkowo inne elementy jak sprzęgła albo hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nawet miesięcy, na drobiazgowe obliczenia i testy pojedynczych układów elementów. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, umiarkowanych bądź dużych obciążeń, a także do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, BLDC, AC czy bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, spedycja bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają przeróżne automaty, takie jak aeratory, linie produkcyjne, schody ruchome i wyciągi górskie. Ogromne spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników spowodowała, że ilość potencjalnych zestawów, jakie współcześnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]