Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Silniki szczotkowe zamówisz na https://bit.ly/3jcyaA1.

Wiele sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Ogromne bądź malutkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, tymczasem statystyczny człowiek przeważnie nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.

Silniki elektryczne na prąd stały – co warto wiedzieć?

Rolą silników na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od niemal dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w różnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty znanych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Zénobe Gramme, Gaston Planté i Thomas Edison. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, rotora, nieruchomego statora i szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są też silniki bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za fenomenalną niezawodność oraz bezgłośną pracę.

Gdzie wykorzystuje się silniki DC?

Powiedzieć, iż silniki elektryczne na prąd stały są używane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów czy pociągów, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne sprezentujemy również naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej oraz budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż to one napędzają popularne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silniczków DC korzystają również hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

Choć silniki DC o małej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od najlepszych światowych marek.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]