Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Znajdź obrączki Kraków.

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy małżonków po wsze czasy, a symbolem ich miłości, zaangażowania i wierności są obrączki ślubne.

Obrączki – cząstka ceremonii zaślubin od XIII w.

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem sakramentu zaślubin. Niewielu wie natomiast, że panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I choć wcześniej miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta spopularyzowała się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak na przykład w Egipcie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Meksyku czy na Słowacji, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki ślubne razem, niemniej jednak tradycja mówi, że przyszła żona nie powinna finansować ich zakupu, bowiem jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dopisz datę ślubu, cytat albo imię małżonka

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się delikatniejszą stylistyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z przeróżnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak miedź czy stal), które uosabiały potęgę miłości. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia wykorzystuje się głównie złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one również częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej nabywane są ponadczasowe, proste złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą też nieraz usługę grawerunku. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla małżonków cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]