Srebrne wisiorki

Dowiedz się więcej o zawieszkach.

Srebro od lat wymieniane jest wśród najchętniej stosowanych przez złotników surowców. Nie powinno to zaskakiwać – jest miękkie, pięknie wygląda i charakteryzuje je interesujący refleks. Biżuteria taka jak wisiorki srebrne potrzebują jednak specjalnej dbałości – surowiec ten okazuje się bardzo delikatny, przez co łatwo go uszkodzić. Jak więc troszczyć się o wykonaną ze srebra biżuterię?

Wisiorki srebrne nie lubią detergentów

Detergenty dla srebra bywają szkodliwe. Pod ich wpływem surowiec może odbarwiać się oraz pokrywać się osadem. Nie wolno więc używać ich w celu czyszczenia ozdób, a podczas mycia naczyń bezwzględnie powinniśmy zdjąć wszystkie wisiorki srebrne i pierścionki.

W czym przechowywać wisiorki srebrne?

Wisiorki srebrne należy chronić także wtedy, kiedy ich nie nosimy. Do ich trzymania powinniśmy stosować kuferki wykładane od środka delikatną tkaniną – unikniemy w ten sposób uszkodzenia. Srebro niezbyt dobrze znosi również styczność z wodą i promieniami słonecznymi, które mogą sprawić, że straci barwę albo się odkształci. Zanim schowamy kilka przedmiotów do pudełka, musimy przed tym owinąć je delikatną tkaniną lub wrzucić do foliowej torebki.

Czyszczenie wisiorków srebrnych

Do pielęgnowania wyprodukowanej ze srebra biżuterii powinniśmy użyć ciepłej wody z dodatkiem soli, która doskonale zmywa pojawiający się na powierzchni tego surowca nalot. Poza tym sprawdzą się również wódka, białko jaja oraz odpowiednie preparaty. Do pielęgnacji wykonanej ze srebra biżuterii musimy używać delikatnych ścierek – sztywne potrafią porysować powierzchnię.