dźwigar, dźwigary

Co to są dźwigary i gdzie się ich używa?

Szalunki to struktury niezastąpione na wielu budowach. Dzięki nim możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu ścianom wylewanym z betonu, jak również przygotowanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki są również niezbędne przy budowie sufitów – w takim przypadku ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania wzniesienie wielokondygnacyjnego budynku byłoby niewykonalne. Dźwigary sprawiają, że strop nie zapada się zaraz po wylaniu i może zastygnąć. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?

Z z jakich surowców wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na znaczne, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. Stąd jego najważniejszą cechą jest trwałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji i typ wykorzystanych do tego surowców. Powinny one być rzetelnie dobrane i sprawdzone pod kątem wytrzymałości na znaczne naciski. Najodpowiedniejszym materiałem jest lite drewno takich gatunków jak buk, sosna, olcha czy topola. Niezwykle istotne jest też należyte pokrycie dźwigarów impregnatem, które uchroni je przed niekorzystnym wpływem wody, spoiw i innych ciekłych preparatów stosowanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?

Podmioty, które na co dzień parają się wznoszeniem piętrowych budynków dysponują swoimi dźwigarami. Ich kupno i magazynowanie generuje jednakże pewne koszty. Na szczęście firmy, które od czasu do czasu podejmują się zamówień tego rodzaju, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również pozostałych elementów konstrukcji szalunkowych.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]