szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, aby należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki z drewna, metalu bądź sklejki

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z drewnianych desek ewentualnie grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, którą można użytkować powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość wykonawców oraz inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również łączyć w sobie dwa a nawet trzy surowce. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają głowice ze stali bądź aluminium, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt oraz brygad, które zazwyczaj świadczą inne usługi. Nabycie wszelkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku byłoby całkiem nierentowne . Znacznie lepszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]