Jak skutecznie pracować zdalnie?

Jak dotąd praca zdalna istniała jako dodatek do pracy w biurze. Zazwyczaj była jakąś formą korzyści dla pracownika. Obecnie z uwagi na nadal trwający stan pandemii wielu z nas wysłano na tzw. home office. Lecz nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tym systemem pracy. Clue stanowi stosowna organizacja. Poznaj parę sposobów, jak zorganizować sobie pracę zdalną.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, wiele przedsiębiorstw postanowiło przejść na tryb home office. Dla części osób, które nie miały uprzednio doświadczenia z takim systemem pracy, efektywna organizacja czasu jest nie lada problemem, bo zmusza ich do dostosowania się do kilku nowych reguł.

Jak wykorzystać zalety i złagodzić wady związane z home office?

Na początku warto znaleźć sobie optymalne miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Lecz nie zawsze jest to możliwe. Czasem mamy tylko kilka metrów kwadratowych przestrzeni na postawienie stolika lub biurka i to też się sprawdzi. Istotne jest natomiast to, żeby strefa pracy była rozdzielona od strefy osobistej. Naturalnie trzeba również zadbać o oświetlenie, by w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio zorganizować miejsce do pracy? Jeżeli nie posiadasz na wyposażeniu mieszkania stosownego fotela czy biurka to zalecamy rozważyć jego kupno z drugiej ręki bądź przejrzeć regionalne ogłoszenia o sprzedaży na portalach społecznościowych.

Szczegółowe rozplanowanie trybu pracy

W czasie pracy poza biurem kluczowa jest dyscyplina oraz zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków. Starajmy zachowywać podobnie, jak podczas pracy w biurze. Jeśli nasze godziny pracy są elastyczne, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Należy mieć na uwadze, aby w godzinach pracy nie wykonywać innych obowiązków. Dobrym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest stosowanie metody Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową interwałem między kolejnymi zadaniami czy wyłączenie notyfikacji z portali społecznościowych.

Praca zdalna dress code

Dzień spędzony w dresie mimo, że zdaje się być fajnym pomysłem, może mieć niepożądany wpływ na naszą produktywność. Domowy strój może być tak komfortowy, że będzie powodować rozleniwienie. Żeby temu udaremniać warto zadbać o swój ubiór, w szczególności jeśli w trakcie pracy zdarzają się zebrania przez internet. Będziesz się czuć wtedy bardziej profesjonalnie.

Kontakt z kolegami z pracy

W przypadku systemu pracy na zdalną znikają tradycje biurowe np. codzienne rozmowa przy herbacie, wspólny dojazd do biura bądź wyjście podczas przerwy obiadowej. Do utrzymania koleżeńskich relacji ze współpracownikami warto zastosować popularnych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności omówienia czegoś równocześnie z szerszą grupą pracowników, wygodniejsze będzie zebranie online przez Google Meet, Zoom albo Skype. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie bójmy się poruszyć z przyjaciółmi z pracy również tematów osobistych. W home office wyjątkowo ważne jest utrzymanie należytego komfortu mentalnego, szczególnie kiedy sporadycznie widujemy się ze znajomymi.