Co to jest system bankowy SWIFT?

Na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ znajdziesz wszystko, co należy wiedzieć o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż de facto systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na wojnę na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania światowej bankowości.

Co jest najważniejszym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny stosowany współcześnie system tego typu. Poza nim przykładowo w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: Express Elixir, SORBNET i SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są także rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze danego państwa.

Co jest zatem najważniejszym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT popularnych banków, działających w Polsce.

– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]