Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Dalsze informacje o fakturach ustrukturyzowanych.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej nieprawidłowego odczytywania danych z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle ustaloną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie mało co mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, lecz dla stosownej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu jest w pełni klarowny. Fakt, iż faktury mają jednakowy format sprawia, że niezależnie od tego jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą odczytane w ten sam sposób. Jest to ważna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas często spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez programy księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF czy fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje prawdopodobieństwo pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez dekadę), są zwolnieni z wymogu przekazywania pliku JPK_FA oraz szybciej otrzymają zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, od towarów i usług oraz dochodowego. Watro zaznaczyć, że obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania komercyjnej aplikacji do księgowania, jednakże musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]