trekking w dolomitach

Dolomity we Włoszech i ich szlaki trekkingowe

Zwolennicy aktywnego wypoczynku z pewnością poznali już nieomal wszystkie trasy trekkingowe w Polsce wyznaczonych w Karkonoszach, w Tatrach i w Bieszczadach. Oczywiście wywołują one zachwyt, lecz osoby, które często uprawiają ten rodzaj aktywności z czasem pragną doświadczyć znowu podekscytowania płynących z wypraw po mało znanym terenie. Dlaczego zatem ograniczać się tylko do szlaków w polskich górach, jeżeli można zachwycać się cudownymi widokami we włoskich Dolomitach?

Cechy alpejskich Dolomitów

Dolomity, a więc masyw górski leżący całkowicie w Alpach Wapiennych, cechują się dużą liczbą baszt skalnych, turni oraz skalistych grani, które w trakcie dnia padającego na nie światła słonecznego zmieniają swoją barwę. Jest to także jedno z najurodziwszych pasm górskich Europy (o ile nie na świecie!), nic więc dziwnego, że w pierwszej dekadzie XXI w. dodano je do spisu światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo tego, że w Dolomitach występują bardzo spadziste stoki, wysokie pionowe skalne ściany i wiele urwisk, oznaczono w nich też dużo łatwiejszych tras, z którymi poradzi sobie większość osób mających pewne doświadczenie w trekkingu.

Brenta i szczyty Tofanów – co można podziwiać na trekkingu w Dolomitach?

Początkujących zapaleńców trekkingu bez wątpienia oczaruje przejście przez to pasmo górskie po via ferratach, czyli po szlakach turystycznych zaopatrzonych w liny zabezpieczające. Scenariusz wycieczek tego typu jest tak opracowany, aby ich uczestnicy przeszli szkolenie z zasad asekuracji i procedur przemieszczania się po takiej trasie. Bardziej obeznani z górami i posiadający wysoką sprawność fizyczną turyści będą zadowoleni z przeprawy trasą po graniach Brenty, najbardziej rozpoznawalnego pasma górskiego Dolomitów. Ekskursja ta może być dla wielu osób bardzo trudna, lecz ten, kto weźmie w niej udział na pewno nie zapomni o niej do końca życia. W Dolomitach można spędzić także w atrakcyjny sposób zimowe miesiące, przemierzając mniej spadziste tereny na śnieżnych rakietach. Tak można zachwycać się między innymi widokiem na Tofany czy grupę Dolomiti di Sesto.

Dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]