Rysunek w plenerze – sprawdź, jak się przygotować

Jeśli uczysz lub zamierzasz uczyć się rysunku, to niemal z całą z pewnością kiedyś będziesz brać udział w plenerze rysunkowym. Co to jest plener i czy warto brać w nim udział? Co trzeba umieć, czego można się nauczyć, jak się do niego przygotować i jak znaleźć sobie przestrzeń do trenowania rysunku z natury? Wszystkiego dowiesz się w tym wpisie.

Rysunek w plenerze – czy każdy może wziąć udział w plenerze?

Istnieje przeświadczenie, że rysunek w plenerze to rozrywka tylko dla wytrawnych rysowników, którzy mają za sobą wiele lat treningu rysunkowego na kursach w pracowni. Wiele osób obawia się rysunku w plenerze – a zupełnie niepotrzebnie.

Każdy – nawet początkujący – rysownik może spróbować swoich sił w rysowaniu architektury. Zupełnie tak, jak każdy może wziąć udział w kursie rysunkowym w pracowni. Po prostu są różne poziomy nauki. Dlatego jeżeli masz ochotę wziąć udział w kursie rysunku w plenerze a nie rysowałeś wcześniej – sprawdź czy plener, na który się zapisujesz, jest tylko dla zaawansowanych czy również dla początkujących. Wakacyjne plenery w szkole rysunki Domin w Krakowie są odpowiednie dla wszystkich, niezależnie od poziomu zaawansowania – nawet dla zupełnie początkujących.

Pracownia Domin Kraków prowadzi plenery rysunkowe przez całe wakacje. Osobiście uważamy, że nie ma lepszego sposobu nauki rysunku niż rysunek z natury. Dlatego wszystkich zachęcamy do brania udziału w plenerach, niezależnie od wieku i poziomu rysunkowego. Każdy może rysować w plenerze na swoim poziomie a prowadzący w każdej chwili służy pomocą.

Plener rysunkowy dla kandydatów na architekturę

Nie ma lepszej metody, żeby nauczyć się rysować architekturę niż rysować ją z natury! Serio!

Domin Kraków od lat prowadzi kursy rysunku z natury przygotowujące kandydatów na architekturę. Widzimy, jak duży kłopot wielu osobom sprawia projektowanie architektury na rysunku, zwłaszcza tej historycznej. Podczas kursu rysunku w pracowni trzeba mocno się wysilić i długo ćwiczyć, żeby zrozumieć prawa, jakimi rządzą się budynki, historyczne style i tendencje w nowoczesnych projektach.

W rysunku w plenerze przychodzi to zupełnie naturalnie i bardzo szybko. Po prostu patrzysz na budynek, analizujesz go “na żywo” i z rysunku na rysunek coraz lepiej to wychodzi. Na plenerach postęp widać gołym.

Rysunek architektoniczny w plenerze to opcja nie tylko dla zaawansowanych rysowników. Początkujący na plenerach bardzo dobrze przyswajają podstawy perspektywy. W trakcie rysunku z natury mogą zaobserwować na prawdziwych przykładach jak działa perspektywa i jak za jej pomocą wykonstruować realne obiekty na swojej kartce.

Rysunek w plenerze na kursie hobbystycznym dla młodzieży

Od kilku lat prowadzimy też plenery dla młodzieży w 6-8 klasie szkoły podstawowej, niekoniecznie zainteresowanej architekturą. W końcu w plenerze nie musimy rysować tylko budynków!

Takie hobbystyczne plenery są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w wakacje na świeżym powietrzu ucząc się czegoś nowego i rozwijając swoją kreatywność. No i to po prostu dobra zabawa!

Dlaczego jeszcze warto rysować w plenerze?

 • Bo rysunek w plenerze jest po prostu super! Każdy, kto choć raz tego spróbuje, gwarantuję, że się zakocha.
 • To świetna opcja na spędzenie wolnego wakacyjnego czasu w przyjemny a jednocześnie bardzo produktywny sposób.
 • Gdy pojedziesz na wakacje, zamiast robić zdjęcia zrób kilka szkiców! Zdjęcia zginą pośród milionów innych na dysku, a szkic będzie wyjątkową pamiątką.

Jak przygotować się do rysunku plenerowego? Lista potrzebnych rzeczy.

Do rysunku z natury będziesz potrzebować takich samych narzędzi jak w do rysunku w pracowni, czyli:

 • ołówki różnych twardości (od 2B do 6B), ołówek automatyczny (zobacz: jakie ołówki do nauki rysunku wybrać?)
 • gumka chlebowa i zwykła,
 • papier formatu B2 (50×70 cm) / B3 (35x50cm) – dla osób przygotowujących się na architekturę, lub A3 (29x42cm) dla osób na kursie hobbystycznym,
 • kartki A4 do szkicowania lub szkicownik (opcjonalnie dla hobbystów),
 • klipsy do przypinania papieru – przy rysunku w pracowni są opcjonalne (wielu osobom lepiej rysuje się bez przypiętej kartki), w plenerze są obowiązkowe, żeby wiatr nie zwiewał kartki z deski,
 • deska – podkładka do rysowania – podczas naszych plenerów do wypożyczenia w pracowni
 • przenośne krzesełko – polecamy krzesełka turystyczne, wędkarskie, campingowe. Najwygodniejsze będą krzesełka z oparciem, ale trzeba też pamiętać, że im bardziej rozbudowane krzesło tym cięższe.
 • ochrona przed słońcem – zawsze wybieramy na lokalizację pleneru zacienione miejsca, ale i tak zalecamy zaopatrzyć się w nakrycie głowy, krem z filtrem i butelkę wody jako ochronę przed wakacyjnymi upałami

Źródło tekstu: https://domin-krakow.pl/rysunek-w-plenerze-sprawdz-jak-sie-przygotowac/