Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Więcej o kantarze dla konia.

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. W następstwie tego powinien on pasować do wielkości i zarysu głowy konia, jak również nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak więc dobrać odpowiedni kantar? Na jakie jego cechy trzeba zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy, a może podszywany – który lepszy dla konia?

W sklepach dostępne są różne rodzaje kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane czy taśmowe. Te pierwsze, zwane również halterami, są rekomendowane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest natomiast kantar skórzany albo taśmowy. Jeszcze większy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład sztucznym bądź naturalnym futerkiem, które da się odpinać celem umycia. Kantar tego rodzaju znakomicie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów lub treningów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla ras zimnokrwistych?

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla koni holsztyńskich, fryzyjskich, arabskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]