Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Zamów łańcuchy na koła.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]