badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

ABC badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]