Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Pragniesz poznać więcej szczegółów o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko? Zajrzyj na www.bielskobadania.pl.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają stwierdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Testom psychologicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – przebieg badań

Badanie kierowców składa się z dwóch części. Najpierw kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania, a także cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie widzenie o zmierzchu, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do badań wykorzystuje się między innymi wirometr, stereometr i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]