Przebieg badań wysokościowych

Tutaj dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko.

Wielu z nas działania na wysokości utożsamia przede wszystkim z myciem okien w wysokościowcach oraz opieką nad kominami. W myśl uchwalonych w naszym kraju przepisów są to jednak wszystkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy prace odbywają się minimum 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W jakich placówkach są przeprowadzane? Jakie choroby sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w której placówce?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – o ile oczywiście efekty będą odpowiednie – zyskamy zaświadczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Zdarza się jednak, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie ma wiele czasu – wtedy słusznie zrobimy wybierając się sami do laryngologa, neurologa oraz okulisty celem wykonania badań, a potem składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie sprawdzone?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które powodują, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do kluczowych tego typu chorób należą w szczególności padaczka i choroby błędnika, wady oczu (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (chociaż można to ominąć wykorzystując soczewki kontaktowe), a także zez. Lekarz ma prawo poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeśli mamy zaawansowaną cukrzycę lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby po 50 roku życia – co roku.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]