Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

Poznaj więcej szczegółów o badaniach operatorów Bielsko Biała.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i wyjątkowo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują także zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie różnią się bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc skrupulatny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe i temperamentalne, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Liczy się rzetelność i szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Poznając ją sprawdzamy, czy poddana badaniom osoba będzie w stanie w dość szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają również zdolność do widzenia steroskopowego, oceny prędkości obiektów będących w ruchu i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może wykonać jedynie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]