Usuwanie wirusów z WordPressa – jak pracują specjaliści?

Skieruj się tu jeśli chcesz zlecić usuwanie wirusów z WordPressa.

WordPress okazał się w ciągu ostatnich kilku lat tak popularnym CMS-em, iż liczbę sklepów oraz stron działających z jego zastosowaniem liczy się w tej chwili w milionach. Częstotliwość stosowania tego systemu zarządzania treścią sprawia, iż strony postawione na WordPressie bywają atrakcyjnym celem ataków hakerskich. W razie zawirusowania strony malware, niezbędne będzie czyszczenie zainfekowanego WordPressa.

Jak rozpoznać zainfekowanego WordPressa?

Nie dajesz rady zalogować się na witrynę? Informacje zostały podmienione nie przez Ciebie? Na witrynie widnieją przekierowania do nieznanych Ci portali? A może witryna internetowa rozsyła spam? To raptem parę z możliwych przykładów wskazujących na zainfekowaną witrynę. W takiej sytuacji potrzebne jest bezzwłoczna reakcja w celu znalezienia przyczyn infekcji, a w konsekwencji przywrócenia strony do poprawnego funkcjonowania. Usuwanie malware z WordPressa zwykle wychodzi poza zakres umiejętności ludzi, którzy na co dzień zajmują się tylko projektowaniem stron oraz sklepów na tym systemie zarządzania treścią, dlatego czyszczenie WordPressa ze szkodliwych wtyczek lub po atakach hakerskich powinno się powierzyć ekspertom od tego rodzaju działań.

Jak przebiega czyszczenie zainfekowanego WordPressa?

Profesjonaliści zajmujący się usuwaniem infekcji ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich czynności naprawczych wykonują szczegółowy przegląd plików oraz baz danych strony. Analizują pliki htaccess oraz wp-config, jak również kod użytych na stronie wtyczek oraz szablonów. Podczas czyszczenia zainfekowanego WordPressa dodawane są na stronie konieczne zabezpieczenia, zmniejszające niebezpieczeństwo następnych ataków. Jeżeli trwające dłuższy okres czasu zainfekowanie przyczyniło się do dodania strony do wykazu zagrożeń (np. w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z CMS-a specjaliści mogą podjąć także konieczne czynności w celu wykreślenia jej z tego rodzaju katalogów. Naprawa wszystkich efektów zainfekowania nie jest gwarancją, iż taki kazus nie nastąpi w późniejszym okresie, stąd kluczowe jest regularne aktualizowanie systemu zarządzania treścią oraz wykorzystywanych na stronie internetowej wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]