Możliwych przyczyn bólu w pachwinie jest bardzo wiele i każda wymaga innego podejścia w leczeniu. By postawić właściwą diagnozę, lekarz przeprowadzi bardzo dokładny wywiad, dlatego od początku warto uważnie przyglądać się dolegliwościom. W tym tekście pochylimy się nad tym, co może powodować ból w pachwinie i jak się go leczy.
Diagnozowanie bólu w pachwinie
Ból w pachwinie po lewej lub prawej stronie może być spowodowany chorobą czy urazem bardzo wielu różnych tkanek. Lokalizacja i obciążenia tych struktur, a także ich rola w naszym życiu sprawiają, że stosunkowo łatwo o ich przeciążenie, zwłaszcza u sportowców, a jednocześnie są one na tyle złożone, że zidentyfikowanie źródła problemu niekoniecznie będzie proste. Dlatego warto przygotować się na takie pytania jak:
- Czy jest to ból w lewej pachwinie, po prawej stronie czy symetryczny?
- Czy to ból promieniujący np. do nogi? A może pojawia się gdzieś jeszcze?
- Kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się po raz pierwszy? Nastąpiło to gwałtownie czy narastało stopniowo?
- Kiedy pojawia lub nasila się ból w pachwinie: przy chodzeniu, po wysiłku (np. bieganiu), a może jest obecny cały czas?
By właściwie zdiagnozować problem, lekarz na pewno będzie potrzebować tych informacji. Dla potwierdzenia diagnozy prawdopodobnie zleci dodatkowe badania. Tymczasem poniżej przybliżymy Wam możliwe przyczyny bólu w pachwinie.
Ból w pachwinie a mięśnie
Prawdopodobnie najczęstszym źródłem bólu w pachwinie u sportowców są mięśnie z dwóch grup: przywodzicieli uda i zginaczy biodra.
Zazwyczaj uraz mięśni przywodzicieli uda związany jest z gwałtowną zmianą kierunku ruchu albo zerwaniem się do biegu. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego ścięgna, mamy do czynienia z tzw. „pachwiną piłkarza”. W takim przypadku ból będzie się nasilać podczas wysiłku, a ruchomość w stawie może być ograniczona.
Ból w pachwinie wynikający z urazu mięśni zginaczy biodra także powoduje ograniczenie zakresu ruchu w stawie, ale prowokuje go ruch zginania w stawie biodrowym oraz rozciągania uszkodzonego mięśnia.
Ból w pachwinie a stawy i kości
W przypadku stawów także istnieją dwa potencjalne źródła bólu w pachwinie: jest to staw biodrowy lub staw krzyżowo-biodrowy. Powszechne urazy w ich obrębie to zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego, objawiające się napięciem okolicznych tkanek i często niewłaściwym ustawieniem kości, lub uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego, powodujące sztywność stawu i ograniczające zakres jego ruchu.
Co ważne, w drugim z tych przypadków ból będzie nasilać się nie tylko podczas treningów, ale także po długotrwałym siedzeniu lub staniu, i może on promieniować w kierunku kolana. Kiedy natomiast mamy do czynienia z zablokowaniem stawu krzyżowo-biodrowego, zwykle będzie to ból w pachwinie promieniujący do pośladka lub tyłu uda.
Warto też pamiętać o konflikcie udowo-panewkowym (jego przyczyną może być zarówno kość, jak i panewka stawu), który objawia się bólem w pachwinie przy chodzeniu, podczas zginania biodra albo rotacji wewnętrznej.
Ból w pachwinie a nerwy
Również nerwy mogą być przyczyną bólu w pachwinie. Jedną z nich jest uwięźnięcie nerwu, które będzie powodować dodatkowo zaburzenia czucia i osłabienie mięśni.
Ból w pachwinie u mężczyzn może być spowodowany neuropatią nerwu udowego lub biodrowo-pachwinowego. W takiej sytuacji ból będzie się nasilać w pozycji wyprostowanej i podczas ruchu, może też promieniować do wewnętrznej strony uda.
Warto pamiętać, że ból w lewej czy prawej pachwinie może być także objawem choroby narządów wewnętrznych, a wtedy konieczna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty.
Ból w pachwinie – leczenie i fizjoterapia
Program leczenia jest ściśle związany z dokładną diagnozą i stanem pacjenta, dlatego trudno określić, jak może ono wyglądać, ale właściwie w każdej z sytuacji powrót do zdrowia będzie obejmować rehabilitację.
Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą przyspieszyć proces regeneracji tkanek, a ćwiczenia przywrócą sprawność i elastyczność tkanek. Mogą to być między innymi ćwiczenia ekscentryczne przy pomocy urządzenia EPTE® Inertial System lub podobnego sprzętu. Przy niektórych urazach sportowych taki trening będzie też mieć na celu poprawienie stereotypów ruchowych, by uniknąć powtórzenia kontuzji.
W przypadku pachwiny piłkarza możliwe jest zastosowanie takich zabiegów jak:
- laser wysokoenergetyczny,
- terapia TECAR, np. aparatem Doctor Tecar,
- przezskórna elektroliza EPTE,
- fala uderzeniowa Rosetta ESWT,
by tkanki szybciej się zregenerowały. W późniejszym etapie konieczne będą także odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Oczywiście te same rozwiązania mogą zostać użyte przy innych problemach objawiających się bólem w pachwinie, choć nie wszystkich. Ich wybór zależy nie tylko od źródła bólu, ale i potrzeb oraz ograniczeń pacjenta, na przykład przeciwwskazań do danego rodzaju terapii.
Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/bol-w-pachwinie-przyczyny-i-leczenie-za-pomoca-fizjoterapii/