urolog kraków prywatnie

Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Konsultacja z urologiem powoduje u znacznej części pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle krępujące, co sprawia, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie alarmujące oznaki choroby, w szeregu przypadków opóźniają o wiele miesięcy wizytę u urologa. Takie postępowanie jednakże może skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do konsultacji z urologiem?

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać masa rozmaitych symptomów, które w wielu przypadkach są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na które zatem symptomy trzeba zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to głównie jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, a więc jego ciemniejsza barwa, spienienie bądź obecność w nim krwi albo ropy, ale także pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy mogą być również mniej wyraźne, przykładowo ból pleców lub podbrzusza, nadciśnienie tętnicze i obrzęk stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego panowie powinni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z utrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie) czy gdy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

Codzienność pracy urologa – cystoskopia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi

Pacjenci często zapisują się do gabinetu lekarza urologii w celu wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego narządu), uzyskania porady dotyczącej wazektomii, jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Urolodzy na co dzień wykonują także mnóstwo złożonych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]